Daniela Valtová Kosinová  se narodila  8.4.1977 v Hradci Králové. Od šesti let navštěvovala chrudimskou Základní uměleckou školu - obor klavír. Ve dvanácti letech začala docházet na soukromé hodiny varhan ke Karlu Žídkovi, místnímu regenschorimu, výbornému varhaníkovi a skladateli.

Je absolventkou Konzervatoře v Pardubicích, kde navštěvovala varhanní třídu doc. Václava Rabase. Ve studiu pokračovala na AMU v Praze pod vedením doc. Jaroslava Tůmy. V akademickém roce 2001/2002 jí bylo uděleno stipendium a studovala na Hochschule für Musik und Theater  v Hamburku u prof. Wolfganga Zerera. V roce 2002 získala třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní varhanní soutěži v Brně. Aktivně se zúčastnila mistrovských kurzů u J. Laukvika, L. Ghielmiho, B. Foccrouella.

Koncertuje po celé Evropě; v roce 2003 reprezentovala ČR na koncertě nových členských zemí EU v Madridu. V únoru 2007 debutovala sólovým recitálem v lipském Gewandhausu; v květnu téhož roku vystoupila spolu s fenomenální anglickou trumpetistkou Alison Balsom na společném recitálu v rámci Pražského Jara v Dvořákově síni Rudolfina.
Od roku 2006 zastává funkci vedoucí klávesových nástrojů v Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK, kde vystupuje také sólově.

V březnu 2015 vystoupila s Českou filharmonií  pod vedením Jiřího Bělohlávka jako sólistka v Janáčkově Glagolské mši v koncertní síni Musikverein ve Vídni ; s tímto orchestrem a dirigentem také navštívila v roce 2014 USA, kde v rámci turné hrála např. v newyorské Carnegie Hall. Na podzim 2018 se s ČF do USA vrátila,(Carnegie hall v New Yorku a Kennedy center ve Washingtonu), tentokrát pod vedením nového šéfdirigenta Semyona Byčkova  .     

V říjnu 2018 podnikla jako sólistka v Janáčkově Glagolské mši s Vlámským symf.orchestrem , Pražským filh.sborem a dirigentem Janem Lathamem Königem  turné po Belgii.          

                                Spolupracuje  se svou sestrou, mezzosopranistkou Jarmilou Kosinovou, s níž v létě 2004 podnikla malé koncertní turné v jihoafrické Namibii. 

Spolu s ní a s hercem Janem Potměšilem vytvořili projekt  " HUDBA MEZI SLOVY ",  který úspěšně prezentují po celé ČR.

V minulých letech byla také členkou kapel různých muzikálových představení. (  Divadlo Spirála na pražském Výstavišti v Holešovicích - EVITA; Divadlo Pyramida na Výstavišti v Holešovicích - BÍDNÍCI a MISS SAIGON, Divadlo DVA v Paláci Fénix na Václavském náměstí - EVITA )

Od útlého věku se zabývá též kompozicí. Její skladby zazněly na vlnách amerického rádia WPRB Princeton New Jersey, holandského rádia Mona Lisa Amsterodam, Českého rozhlasu a na četných koncertech doma i v zahraničí. Je členkou Kaprálová Society se sídlem v Torontu.

V posledních několika letech překračuje hranice klasické hudby; ve svých písních dává prostor inspiraci jazzem, blues, americkou country a podobnými žánry. V roce 2010 vydala své debutové album MEETING POINT.  Její píseň "Lullaby" se probojovala do semifinále celosvětové písňové soutěže v americkém Nashvillu. V létě 2012 vystoupila s úspěchem na Mezinárodním   jazz / world music  festivalu v Koktebelu na Ukrajině.

 

( V letech 2003 - 2008 byla Daniela Valtová  lektorkou klavíru v Kulturním centru pro mentálně postižené - OÁZA v Praze. )

 

 

DANIELA VALTOVÁ KOSINOVÁ , borned 8.4.1977 attended the piano lessons at the Primary music school in Chrudim since her six years and since her twelve  she took the private organ lessons by Karel Židek, an excellent organist , composer and  the director of the church choir. After that she studied organ at the Conservatory of Pardubice with professor Václav Rabas, then at the Academy of Performing Arts in Prague with professor Jaroslav Tůma at the Prague Academy of Musical Arts and finally in Hamburg with professor Wolfgang Zerer. In 2002 she won the 3rd prize and the title of Laureate at the international organ competition in Brno. Since 2006 she is a head of keyboard instruments and solo organist of the Prague Symphony Orchestra  FOK , she gives solo recitals  all over Europe. In 2007 she made her debut concert in Gewandhaus in Leipzig; at the same year she performed a recital together with an outstanding british trumpetist Alison Balsom at the Prague spring festival.

In 2015 she appeared as a solo organist in Janáček´s Glagolitic mass with the Czech philharmonic and cond. jiří Bělohlávek in Musikverein in Vienna. With this orchestra she also visited in 2014 the USA, where she performed besides others in New york ´s Carnegie Hall. She returns there in 2018 with new chief conductor Semyon Bytchkov. ( Carnegie Hall in NY and Kennedy centre in Washington )

In 2018 she made a tour as a soloist with Vlamish symf.orchestra in Belgium.

As a solist in Glagolitic mass she made a European tour with the Czech philharmonic in 2022 ( Musikverein in Vienna, Elbfilharmonie in Hamburg, Barbican center in London etc..)

She also cooperates with the Czech radio orchestra, Prague philharmonic choir,  often she performes with her sister - mezzosoprano Jarmila Kosinová and together they´ve made in 2004  a small concert tour in Namibia, South Africa.

Since her childhood she composes as well. Her compositions were broadcasted on the waves of an American radio WPRB Princeton New Jersey, Holland radio Mona Lisa Amsterodam, the Czech radio and many concerts in homeland as well as abroad.

Besides of classical music she presents last few years her songs in a style close to jazz and blues. In 2010 her first CD “MEETING POINT” was released and she was invited to some international jazz festivals.

 

 

( In 2003 - 2008  Daniela was a piano teacher in the Cultural centre  for mentally affected people " OAZA " in Prague )